Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna ?
Fizjoterapia uroginekologiczna jest dziedziną stosunkowo nową, a jej obszar działania skupia się głównie wokół mięśni dna miednicy. W zależności od rodzaju problemu, bądź jego braku fizjoterapia uroginekologiczna może być jednym z głównych elementów leczenia lub dodatkowym. Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się dolegliwościami kobiecymi w obrębie miednicy mniejszej. Prowadzi diagnostykę funkcjonalną, terapię, profilaktykę oraz uczy zasad ergonomii życia codziennego. W fizjoterapii zachowawczej oraz przed i pooperacyjnej pełni ważną rolę w przywracaniu organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki fizjoterapii często problem udaje się zlikwidować bez interwencji chirurgicznej lub na tyle zminimalizować dolegliwości, że pacjent może ją odroczyć lub całkowicie z niej zrezygnować. Oczywiście w zależności od stopnia zaawansowania problemu mają miejsce sytuacje, gdy jest ona nieunikniona, ale i w tych przypadkach fizjoterapia przed i pooperacyjna warunkuje dobre przygotowanie do zabiegu, a także lepsze i długotrwałe efekty tuż po nim.
Z jakimi problemami można zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego ?
✅OAB – nadreaktywność pęcherza moczowego
Jakie objawy mogą występować? Parcia naglące oraz częstomocz dzienny i/lub nocny, który może występować z nietrzymaniem moczu.
✅Wysiłkowe nietrzymane moczu
Objawia się wyciekiem moczu podczas aktywności fizycznej (bieganie, skakanie) oraz w czasie kaszlu/kichania bez uczucia parcia.
✅Mieszane nietrzymanie moczu
Objawia się wyciekiem moczu podczas aktywności fizycznej (bieganie, skakanie) oraz w czasie kaszlu/kichania. Występuje również parcie na mocz niezależnie od pory (dzień/noc).
✅Obniżenie narządów miednicy mniejszej
Uretrocele: Bolesne stosunki, dyskomfort, niemożność opróżnienia pęcherza (niekiedy naciskanie na przednią ścianę pochwy aby ułatwić oddanie moczu).
Cystocele: Uczucie ciała obcego w pochwie, uczucie kulki w pochwie, ucisk w pochwie na przedniej ścianie, „tarcie” w pochwie, uczucie ciężkości dna miednicy oraz powietrze w pochwie.
Rectocele: Bolesność podczas wypróżniania, świąd, uczucie parcia, nietrzymanie stolca, bolesne stosunki, problem z defekacją (niekiedy naciskanie na tylną ścianę pochwy aby ułatwić wypróżnianie).
Enterocele: Ciężkość w pochwie, „wybrzuszenie” w pochwie, problem z opróżnianiem pęcherza, problem z defekacją (niekiedy naciskanie na tylną ścianę pochwy aby ułatwić wypróżnienie), bolesne stosunki.
Obniżenie macicy: Nieprawidłowy strumień moczu, parcie na mocz, nietrzymanie moczu, uczucie pełności/ciężkości, częstomocz, bóle podbrzusza, bóle okolicy krzyżowej, tkanka w pochwie lub wystająca poza pochwę.
✅Dolegliwości bólowe miednicy mniejszej
Wulwodynia: Ciągły lub nawracający ból/dyskomfort (w okolicach cewki moczowej, pochwy, odbytu) trwający dłużej niż trzy miesiące i nie mający zdiagnozowanej przyczyny. Nieprzyjemne doznania mogą występować bez powodu lub ze względu na zaistniałe sytuacje/wykonywane czynności tj.: stosunek, noszenie obcisłej bielizny/odzieży, zakładanie tamponów itp.
Vestibulodynia: Intensywny i przewlekle występujący ból przedsionka pochwy, który ujawnia się tylko podczas ucisku/dotyku okolicy przedsionka pochwy (podczas stosunku, jazdy na rowerze), zaczerwienienia i podrażnienia w okolicy przedsionka pochwy.
Pochwica: Skurcz mięśni otaczających pochwę, który powoduje jej „zamknięcie” i uniemożliwia wejście (członka, tamponu, palca czy wziernika podczas badania) do pochwy. Pochwica może wystąpić u kobiety przy pierwszej próbie rozpoczęcia aktywności seksualnej, jak i u kobiety odbywającej wcześniej stosunki.
Dyspareunia: Dolegliwości bólowe o charakterze piekącym/palącym. Może być odczuwalny podczas penetracji lub/i na wejściu do pochwy. Objawy mogą występować za każdym razem, sporadycznie oraz podczas stosunku z konkretnym partnerem.
Jakie operacje uroginekologiczne są wskazaniem do fizjoterapii
✅Operacje obniżenia narządów
✅Sarkolepsja (brzuszna, laparoskopowa, pochwowa)
✅Kalposakropeksja laparoskopowa
✅Hysterosakropeksja laparoskopowa HYSA
✅Pektopeksja i zawieszenie boczne
✅Kolpopeksja krzyżowo-kolcowa (operacja Ammreicha-Richtera)
✅Plastyka tylnej ściany pochwy
✅ Plastyka przedniej ściany pochwy
✅Siatka MESH
✅Kolposuspencja laparoskopowa Richardsona
✅Sakrokolpopeksja brzuszna
✅Operacje inkontynencji
✅Plastyka przedniej ściany pochwy Kelly’ego
✅Taśmy TVT i TOT
✅Slingi
✅Kolposuspensja Burcha
✅Bulking Agents (Botox, Dysport, Bulkamid, Durasphere)
✅HisterektomiaDlaczego mediacje szkolne?