trening Biofeedback z badaniem QEEG
(DO WYBORU: W OKULARACH VR LUB NA EKRANIE telewizora)

QEEG to badanie poprzedzające trening EEG Biofeedback i pozwalające na jeszcze lepsze dopasowanie usługi do potrzeb dziecka. 

Biofeedback to rodzaj treningu, dzięki któremu dziecko w sposób świadomy uczy się, co robić, aby mózg pracował wydajniej i szybciej. Trening biofeedback poprawia efektywność pracy mózgu. Dzięki regulacji jego czynności bioelektrycznych uzyskujemy zwiększenie możliwości koncentracji uwagi, poprawę zapamiętywania i usprawnienie umiejętności odpoczynku umysłowego. Biofeedback oznacza biologiczne sprzężenie zwrotne. Dzięki tej metodzie trenującemu dostarczane są informacje zwrotne o jego stanie fizjologicznym. 

Jest to metoda stworzona przez naukowców na potrzeby ośrodka lotów kosmicznych NASA. Początkowo wykorzystywano ją do szkolenia astronautów, którzy w dużym stresie musieli wykonywać trudne i złożone czynności. Od prawie 60 lat jest także wykorzystywana przez jednostki wojskowe i ośrodki szkolenia pilotów oraz sportowców, polityków, ludzi biznesu. Trening Biofeedback prowadzony jest przez certyfikowanego terapeutę, przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Trening jest całkowicie bezpieczny , bez żadnych skutków ubocznych.

Kto może skorzystać z treningu Biofeedback?

Tak naprawdę wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Do "Neuronka" najczęściej zgłaszają się rodzice z dziećmi, mającymi problemy z:

Trening Biofeedback jest także pomocny dla osób zdrowych. Dzięki niemu jesteśmy w stanie szybciej i lepiej przyswajać nowe informacje, w tym także efektywniej uczyć się języków obcych. Już po 15-20 treningach można odczuć:

Jak wygląda przebieg treningu?

Dziecko siedzi wygodnie w fotelu do wyboru: w okularach VR lub patrząc na monitor. Na ekranie lub w okularach VR obserwuje grę wideo np. jadącą po torze wyścigówkę, lecącą rakietę, motyla unoszącego się nad kwiatem lub dryfujące delfiny. Aby zebrać odpowiednią ilość punktów w grze nie używa się klawiatury, myszki, ani joysticka. Dziecko uczestniczy w grze wyłącznie poprzez pracę swoich fal mózgowych, które – poprzez przymocowane do skóry głowy elektrody – docierają do komputera i informują go o pracy mózgu. Poszczególne pasma fal alfa, beta, theta i delta prezentowane są liczbowo i graficznie na drugim monitorze, z którego korzysta terapeuta.

Dziecko obserwuje ten sam zapis przetworzony przez odpowiednie oprogramowanie właśnie w postaci gry wideo (mówiąc obrazowo, wyścigówka trzyma się toru tylko wtedy, kiedy dziecko zaczyna wprowadzać swój umysł w pożądany stan – na przykład odprężając się lub koncentrując). Komputer ocenia pracę mózgu dziecka i informuje o wynikach (punktach) sygnałem dźwiękowym, tak więc dziecko jest ciągle informowane drogą wzrokową i słuchową o swoim aktualnym stanie bioelektrycznym mózgu i o wynikach (to właśnie sprzężenie zwrotne, czyli feedback). Mózg dziecka bardzo szybko uczy się dostrajać do pożądanych częstotliwości. Terapeuta przez cały czas monitoruje przebieg treningu na komputerze. Utrudnia lub ułatwia zdobywanie przez dziecko punktów stymulując pożądane i hamując niepożądane pasma fal mózgowych.

Jakich efektów może oczekiwać dziecko po odbyciu cyklu treningów?

Większość dzieci zauważa, że zdecydowanie łatwiej jest im się koncentrować i podejmować decyzje np.w szkole. Dużo prostsze staje się również uczenie i zapamiętywanie. Ważnym efektem jest również poprawienie jakości snu, a co za tym idzie – wyciszenie i lepsza kondycja umysłu dziecka.

Wiele osób mówi również o tym, że zaobserwowało u siebie lub u swoich dzieci większą pewność siebie, wzmocnione poczucie własnej wartości. To niezwykle ważne, szczególnie w procesie adaptacji w nowej pracy, szkole, wśród rówieśników, czy podczas publicznego prezentowania efektów swojej pracy.